Malaysia

V roce 2561 se nám líbilo a doufáme, že budoucnost bude tak usměvavá a milá, jak nám to ukázali thajci na oslavách Nového Roku. Teď je ale na čase čelit přítomnosti, a my se opět vydáváme do další země za novými zážitky. Co se vám vybaví, když se řekne Malajsie? Catherine Zeta Jones na Petronas Towers v Kuala Lumpur? Ještě něco? My jsme skončili u Catherine, ale teď vám s klidem můžeme říct, že Malajsie toho má v nabídce opravdu hodně. Od milých lidí, přes výborné jídlo až po několik různých kultur a náboženství na jednom místě.

Tanjung Rhu Beach

Na ostrov Langkawi, který vybíráme jako první destinaci je to z thajského Satunu cca 3 hodiny lodí. Langkawi jsme si nevybrali jen tak náhodou. Na začátku naší cesty jsme si řekli, že budeme v zemích dobrovolničit, abychom do dnů vnesli nějaký řád a kázeň, a právě na ostrově nám dala zelenou jedna paní, která vlastnila guesthouse Mermaid&Unicorn. Co na tom, že neměla moc kladných recenzí a fotky na profilu taky žádný neměla. Byli jsme pozitivní a domluvili jsme si dvoutýdenní pobyt. Když nás taxikář vyhodil na místě určení, všechny moje představy o mořských vílách a jednorožcích se v sekundě rozplynuly.

Chata Langkawi

Místo toho nás čekala možná tak plíseň a brouci. Bohužel, při úvahách o úniku nás paní domácí zmerčila a hned nás zvala dovnitř. Výstražným pohledem jsem se Jirkovi snažila telepaticky naznačit, že tady já rozhodně spát nebudu a už vůbec ne 2 týdny. Možná mi rozuměl, možná ne, nakonec jsme tam opravdu 2 týdny zůstali. První den jsme se snažili uklidit, co se dalo. Vytřeli jsme podlahy (špinavým hadrem), umyli sprchy (špinavým hadrem), vymetli pavučiny (špinavým koštětem) a guesthouse jsme si v hlavě přejmenovali na chatu Langkawi, která je prostě trošku v dezolátním stavu. S tímhle přístupem a většinu dní strávených na pláži, 2 týdny utekly jak voda. Z majitelky se nakonec vyloupla fajn ženská, která po nás nechtěla ani tak žádnou práci, jako spíš společnost, a tak jsme s ní strávili nejvíc času na night marketech a u piva, které je tu vážně levný (15 Kč) díky tomu, že je ostrov v bezcelní zóně. První zkušenost s volunteeringem dopadla podle mě výborně a mně se kolikrát teď po chatě Langkawi i zasteskne.

George Town

Další zastávkou byl George Town na ostrově Penang. Cesta z Langkawi na něj mohla trvat 40minut letadlem, ale my jsme se chytře snažili ušetřit (nejsme žádný zhýčkaný turisti, jsme cestovatelé!) a zvolili jsme loď a následně autobus. Cesta se ze 40 min protáhla na 8 hodin a my jsme ušetřili nehorázných 200 Kč… Tak jsme si zase jednou poklepali na rameno, jak jsme šikovný a šli se projít do města. George Town nás i přes zdlouhavou cestu nadchl. Na ulicích street art, jedna hipsterská kavárna vedle druhý a výborný jídlo na každém rohu.

George Town

Pár dní městského života ale stačilo a nás už to táhne zase do přírody za zážitky. Cameron Higlands je známé pro své čajové plantáže, které mají snad 100 odstínů zelené. Město, odkud se chodí všechny výlety sice vypadá jak přeplácaný Harrachov po malajsku, ale příroda kolem je úžasná. Plánujeme túru kolem 8km s cílem dojít na čajovou plantáž, kde si dáme čaj (já plánuju spíš dortík) a potom zpátky domů.

Cameron Highlands

Nakonec to dopadlo tak, že čaj jsme si dali (já si dala ještě dortík), po cestě mě pokousal pes, ocitli jsme se v totální džungli, kde ani nebylo vidět kam šlapeme a z 8 km se stalo 25 km. Krásnej den.

Cameron Highlands

Malajsie se může pochlubit i nejstarším pralesem na světě, Taman Negara, který si tam žije svým životem už nějakých 130 milionů let. Už jen samotná cesta do vesnice v srdci parku je zážitek. 3 hodiny proplouváme džunglí a já si začínám připadat jak Mauglí.

Taman Negara

Z pralesa se odnášíme propocený trička, Jirka ještě 3 pijavice přisátý na noze a já mírnou hysterii z toho, že tam jsou pijavice. Večer vídíme z restaurace skupinky, které se vydávají na „night jungle experience“ s průvodcem. V zájmu čecháčkovství, samozřejmě žádného průvodce platit nebudeme, a tak se rozhodneme pro noční výlet za svitu jedné čelovky a já už po pěti metrech nepřestávám chrlit nadávky. Na každym kroku je obrovksej pavouk, za každym listem něco šustí a já začínám propadat totální hysterii, že už dál nejdu. Tepovku mam tak 180 a prosim Jirku, že už chci jít zpátky. Podle mě na to kejvnul jen proto, že už měl ruku umačkanou do modra.

Taman Negara

Je na čase vyměnit zelenou džungli za tu betonovou a užít si vymožeností moderního světa. Do Kuala Lumpur jsem se nejvíc těšila na naše ubytovaní, jelikož jsme si trochu vyhodili z kopýtka a zarezervovali apartmán s bazénem a výhledem na celé město.

Kuala Lumpur

Město nám toho ale nabídlo mnohem víc než jen pohled na mrakodrapy. V jednu chvíli se ocitnete v China Townu, uhnete za roh a najednou jste v Little India.

China Town

Různé kultury, různá náboženství, ale pro nás hlavně spousta různorodého jídla, které poctivě ochutnáváme. Městem jsme se víceméně projedli.

Kuala Lumpur

Samozřejmostí byla i návštěva Petronas Towers a milion selfíček, kde jsme se snažili nacpat obě dvě hlavy a ještě tam mít věže, což byl trošku oříšek. Jako Catherine a Sean Connery jsme si rozhodně nepřipadali.

Petronas Towers

Díky, Malajsie, předčila jsi všechna naše očekávání a my se určitě ještě párkrát vrátíme, protože máme pocit, že jsme ještě rozhodně neviděli dost.