Brasil Ride by Fabio Piva & Jiří Novák

@pivaphoto

Arrail d`Ajuda: ideální místo na dovolenou. Pro nás start a finish závodu, zde nám začíná sedm pekelných dní v sedle. Strávíme zde první etapu (prolog) a pak se přesouváme druhý den 130km etapou do Guaratinga. Pro ty, kteří se sem vrátí pátou etapou, dlouhou pouze 129 km se naskytne neopakovatelný pohled na oceán a svitne konečně naděje, že možná dokončí největší závod Ameriky. Brasil Ride.

 

@pivaphoto

Prolog se startuje mezi ulicemi Arrail d`Ajuda a jezdí / lítá se především pro diváky! Jak tento pád dopadne najdete na instagramovém účtu @pivaphoto

 

Guaratinga: stanové městečko, vyvrtané studně na pitnou vodu, sprchy, toalety a velký stan. Uprostřed ničeho. Spí se ve stanech a všechny tmelí dohromady náročnost závodu. Nikde jinde jsem nezažil tak úžasnou atmosféru. Jsme jak BrasilRide rodina.

 

@pivaphoto

Líbí se mi, jak jsem zásadoví. Po pár měsících jsem zapomněl na bolest a utrpení a zůstalo jen to dobré. To, proč tento závod všichni milujeme. Věděl jsem, že to bude můj opravdu poslední ročník, tak proč si to neudělat velký!?

 

@pivaphoto

Byl jsem bez parťáka, a tak mě nenapadlo nic šílenějšího, než napsat Henrique Da Silva Avancini. Nejpopulárnějšímu brazilskému bikerovi, co jezdí za Cannondale Factory Team.

 

@pivaphoto

Henrique dokončil loňské Mistrovství Světa cross country na čtvrtém místě hned za naším Jaroslavem Kulhavým. A nyní je na 5.místě ve světovém žebříčku mtb.

 

@pivaphoto

Jeho odpověď zněla nadšeně ano. Jediná podmínka byla, užít si závod a nestresovat se výsledkem. Nikdo z nás nečekal, jak to může dopadnout.

 

Letošní ročník byl extrémně dramatický. O vedení jsme se přetahovali každým dnem s dvojicí Trek Selle Italia:  Michele Casagrande / Fabian Rebensteiner.

 

@pivaphoto

Ve výjezdech i sjezdech jsme jezdili vyrovnaně, a tak po pěti dnech závodění nás dělilo deset sekund! Během závodu jsme jezdili přes kávové plantáže, pod kakaovníky nebo kličkovali mezi stromy kaučukovníků.

 

Jeden z rozhodujících okamžiků závodu. Šestá etapa v pořadí. Po pěti maratonech máme zpestření jednou etapou cross country.

 

@pivaphoto

Ráno před etapou máme problém vstát sotva z postele. Na každého, krom sebe hrajeme hru, jak nejsme vyčerpaní.  Ale dáme do toho vše. Večer po šesté etapě se oblékáme do žlutého.

 

Máme náskok 1m 20s na druhou dvojici. Večer za mnou přichází Henrique: „Mám pro tebe dvě zprávy. Jednu dobrou a jednu špatnou.“. Nechám si říct tu špatnou jako první: „Jirko časomíra se spletla a náskok do poslední etapy máme pouze 20s.“. Ta druhá zpráva byla: „Jirko my jsme ale lepší!“.

 

@pivaphoto

Ten večer si napočítám asi stokrát do dvaceti, než usnu. Překvapivě zjistím, jaké nic to je.

 

Ráno z nás všechna nervozita opadla. Připomněli jsme si naši podmínku – nestresovat se výsledkem. Na startovní čáře posílám Henrique pusu pro štěstí. Posledních 70 km je tady!

 

Od startovního výstřelu jedeme šílené tempo. Před nejdelším stoupání dne Fabian Rebensteiner zaváhá. Nastupujeme a letíme vstříc cíli. Po chvilce v úniku se Henrique ptá na kolikátém kilometru jsme: „54 Henrique!“. „64?“. „Ne! 54!“. Od té doby neřekl ani slovo. Byli jsme na dně, jak fyzicky, tak psychicky. Touha po výhře byla ale silnější. Zvolnili jsme až na posledním kilometru před cílem. Po 7dnech, 600km a 13000 nastoupaných metrech vyhráváme jeden z nejnáročnějších závodů světa Brasil Ride.

 

Abych řekl pravdu, tak pravá Brasil Ride má etap osm. Poslední je after party. Ale z té si výsledky už nepamatuji…
Děkuji za přečtení!
Ahoj Ňůmi.

 

 

Fabio Piva – autor fotek na které se v kavárně díváte.

@pivaphoto

„It started in Los Angeles,1999 to learn English. I got a brother I have never had before! Together we went to buy his first professional camera. That was bought with a lot of hard working behind hamburguer plates. It was when the true photography started.
The man learned how to use those many buttons just by reading the manual. We came back to Brazil six months later and we saw the begining of Bike Action Magazine. He started as a photographer, writer, editor…He was a bit of everything. We graduated and Piva turned into a man!
This professional is the main head in a thirteen year old magazine, editing masterfully. Expert in two wheels and practicing all aspects of cycling, Red Bull invited him to photograph some events of bicycle and motorcycle. I was along with him that day doing the voiceover. It was a great accomplishment!
Today he is one of the leading photographers of energy drinks and other big brands around the world. He shoots everything: weddings, birthdays, adventure racings, motor racings, soccer matches, cultural happeningsand all cycling events around the world, as well as other things that I wont remember.
Photography took him to all continents on the planet and he’s the person I know who travels the most, I’m so proud… Besides, he still has time to be a great daddy for Brunno and Gabriel, ATP’s brother (another top journalist) and husband. Always be Tahan, my big brother.

Cadu Cortez – journalist
 
Instagram: pivaphoto
Web: www.pivaphoto.com

 

Brasil Ride – More than a race a stage in your life.

Závod dvojic (závod musíte absolvovat společně, max. rozestup který můžete mít je 1 minuta)
sedm dní v teplotách kolem 35 /40°Cetapa – 21km / 330m
etapa – 130km / 2019m
etapa – 77,3km / 2009m
etapa – 100km / 2527m
etapa – 135km / 1974m
etapa – 32km / 600m
etapa – 73km / 1014m

 

„Pure MTB from the sea to the mountains the Giro D´Italia Mtb. More than a race a stage in your life. Spending 7 days with the best reders in the world. #BRASILRIDEFAMILY.
The real challenger of this competition is not only to win, but the knowledge, live the sport, overcome limits and get the closer of nature that can be. Side by side, the lovers of sport and the stars of the MTB, national and worldwide, will hold this journey by the heart of Brazil. On the cross-country, at the dinner table, on the camp, the fraternization, the experience exchange with athletes will be one of the pillars of the event“
.
Mario Roma – organisator